Ostatní,  Recenze

Recenze: Jonathan Strange a pan Norrel

První recenze (pro větší soudržnost převzatá ze starého blogu), kterou přispívám i sem – stále jedna z mých oblíbených knih. Temná, ale občas i mile úsměvná, propracovaná a tajemná. Ve chvíli, kdy jsem ji přečetla, jsem byla skutečně naprosto očarovaná.
Autor: Susanna Clarke
Rok vydání: 2004
0sobní hodnocení: 9/10

Jedná se o fantasy zasazenou do alternativní historie, konkrétně do doby napoleonských válek. Jediným rozdílem od té normální historie, je přítomnost magie. Je to velmi prestižní obor, hodný pouze pravých anglických gentlemanů a chraň je bůh, aby ji provozovali jinak, než teoreticky.

To se ale mění, když na scénu přichází podivínský a velmi introvertní muž – jistý Gilbert Norrell, který všem mágům-teoretikům během jednoho dne dokázal existenci opravdové magie a rozhodne se, že její praktikování obnoví. Pan Norrell je velmi sečtělý a jednou z jeho velikých předností je obrovská knihovna plná těch nejvzácnějších knih magie. Jeho velkým koníčkem je ony knihy číst, kritizovat, křičet na nepovolané, kteří se jich opováží dotknout a samozřejmě ve velkém nakupuje další, aby se k nim nedejbože nedostal jiný mág.
Cílem pana Norrella je anglickou magii obnovit, ale ve zcela odlišné podobě, než jakou měla v dávných dobách. Jeho hlavním cílem je učinit ji úctyhodnou.
Jenže aby se vůbec ve společnosti prosadil, musí hned na počátku udělat něco naprosto neúctyhodného – vrátit život krásné mladé dívce. Není překvapivé, že si takový tah s sebou nese komplikace.
Další malou komplikací je jeho žák Jonathan Strange, povahou impulzivní, romantický extrovert, který na rozdíl od nepříjemného, upjatého Norrella okamžitě získává oblibu londýnské společnosti a již v počátcích svého studia dosahuje vynikajících výsledků. Je však fascinován kouzly dávných časů, sahající k dobám bájného krále Havrana, kterého Strange velmi obdivuje…
S postupujícím časem mezi mágy ale zečíná vznikat rivalita a mnohé rozepře. Norrellova uměřená kouzla těžce kontrastují s nebezpečnými a riskantními kouzly Jonathana Strange. Konflikt je nevyhnutelný.
Je to těžko vysvětlitelné, komplikované, dlouhé, ale čte se to prakticky samo. Kniha je rozdělena do tří částí. První dvě nemají chybu, ke třetí mám trochu výhrady. I tak to stačilo k tomu, abych si ji zamilovala. Postavy jsou propracované a každá má něco do sebe, ať už je to impulzivní Jonathan, jeno příjemná manželka Arabella, pedantský pan Norrell, zakletá lady Poleová, vychytralý komorník Childermass, i hlavní záporák knihy, tajemný gentleman se stříbřitými vlasy.
Pokud máte alespoň trochu rádi historii a máte chuť přečíst si zajímavou fantasy, mohu jen doporučit.

6 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *